Jsme Váš spokojený spánek

Jak vybrat tu pravou matraci?

Shodneme se s odborníky, že je matrace důležitým faktorem pro kvalitní spánek. Vhodně zvolená matrace spolu s roštem dokáže ulevit vašim zádům. Rozloží váhu vašeho těla, dokáže kopírovat tvar těla a poskytne páteři potřebnou oporu. U nás v AHORNu klademe na kvalitu velký důraz! Jsme přesvědčeni o tom, že ráno dělá den. A co může zkazit ráno víc než pocit rozlámaného těla kvůli špatné matraci?

Na co se zaměřit při výběru nové matrace?

Ještě před tím, než vběhnete do prodejny s matracemi, je potřeba si ujasnit pár otázek, které vám pomohou s výběrem.

 1. Preferuji tvrdší nebo měkčí matraci?
 2. V jaké poloze nejčastěji spím?
 3. Jsem alergický na roztoče a prach?
 4. Potím se v noci?

DRUHY MATRACÍ

Abychom se měli od čeho odpíchnout, uvedeme si typy matrací podle materiálu. Zjistíme-li základní vlastnosti jednotlivých typů a zároveň si odpovíme výše uvedené otázky, bude pro nás výběr hračka.

Pěnové matrace

Pěnové matrace můžeme dále rozdělit podle druhu pěny:

 • PUR pěna (polyuretanová pěna) - patří mezi základní materiál využívaný pro výrobu matrací. Vyznačuje se pevností, nízkou hmotností, vysokou prodyšností a dobrou elasticitou. V posledních letech prošla pěna mimořádnými změnami, které zajistily její zdravotní nezávadnost.
 • RE pěna (recyklovaná pojená pěna) - je vyráběna pojením drcených kousků klasické pěny. Její předností je tvarová stálost a pružnost. Díky své hustotě a tvrdosti se využívá především jako prostřední vrstva u sendvičových matrací.
 • HR pěna – neboli studená pěna je vysoce pružná a elastická. Pružně se přizpůsobí vašemu tělu. Dokáže si udržet pevnost a tvarovou stálost a vyhnout se tak různým deformacím. Tento materiál vyniká prodyšností, schopností odvádět teplo, což zároveň zamezuje množení roztočů.
 • Paměťová – setkat se můžete i s názvem líná matrace. Překvapí vás svou schopností měnit svou tvrdost podle teploty. Jakmile si na ni ulehneme, začne se přizpůsobovat našemu tělu (někomu může vadit efekt propadání). Dokáže zmírnit bolesti zad, zabraňuje proleženinám a stabilizuje tělo v optimální poloze pro spánek.

NÁŠ TIP:

Matrace Dia Memo podporu v ní najdou především ti, kteří spí na boku. Díky vlastnostem líné pěny, se Dia Memo maximálně přizpůsobí tvaru vašeho těla a uleví od tlaku na klouby a páteř.

Latexové matrace

Vyrábějí se ze směsí syntetického a přírodního latexu (kaučuku). Její předností je skvělá bodová elasticita. Díky své pružnosti je vhodná na polohovací rošty. Latexové matrace mívají provzdušněné celé jádro pomocí kanálků. To přispívá ke správné hygieně lůžka – uvnitř matrace se nehromadí vlhkost, velmi odolná proti plísním, bakterií a roztočům. Doporučujeme pro alergiky.

NÁŠ TIP:

Matrace Medi Vita Kombi – pro rozdílné křivky těla je jako dělaná. V oblasti pánve poskytne dostatečnou oporu díky kokosovo- latexové desce. Naopak v oblasti ramen a kolen nabídne změkčení, tak aby vás nic netlačilo.

Jakou zvolit tvrdost matrace?

V typech matrací se již orientujeme a můžeme přejít k základním otázkám pro výběr té pravé. Tuhost matrace je velmi důležitým faktorem pro správný výběr. Označení se může lišit podle výrobce. My se budeme držet stupnice 5 hodnot:

 • H1 – velmi měkká – dokážou odlehčit kloubům a zádům.
 • H2 – měkká – nejoblíbenější tuhost matrací především u žen.
 • H3 – střední – doslova tak akorát "ani měkká, ani tuhá", vyhovuje většině lidí.
 • H4 – tuhá – tuto matraci by měli volit především teenageři. Poskytuje dostatečnou podporu pro každou část těla.
 • H5 – velmi tuhá – tyto matrace jsou určeny pro ty, kteří spí rádi na opravdu tvrdém povrchu.

Tuhost matrace určují vlastnosti materiálu (hustota pěny). Pro výběr je velmi důležitý subjektivní pocit, proto je nejlepší si matraci vyzkoušet přímo v prodejně. V praxi se můžeme setkat s tzv. dvojí tuhostí. Jde o to, že matrace má dvě různé tuhosti (na každé straně jinou). Podle potřeby si pak můžete vybrat, která vám více vyhovuje.

Tuhost matrace volte i podle polohy spánku

Pro správnou volbu matrace je potřeba zohlednit i polohu, ve které nejraději spíte. Pokud usínáte na břiše či na zádech, bude pro vás lepší tužší matrace. Ta poskytne potřebnou oporu páteři, aby zůstala v přirozené poloze. Oblíbenci spánku na boku by měli raději zvolit matraci spíše měkčí. Pro ty, kteří spí ve všech možných polohách se hodí středně tuhé matrace.

Antibakteriální matrace pro alergiky

Alergie na prach a roztoče dokáže zmařit snahu o kvalitní spánek. Výrobci jdou s dobou a my si tak můžeme vybrat matraci s antibakteriálními vlastnostmi, která zabrání šíření roztočů, plísní i bakterií, a dokonce neabsorbuje prach.

Potíte se v noci?

Pokud se přes noc hodně potíte, měli byste zvolit matraci s dobrou vzdušností. Pot pak nezůstává v matraci, ale hezky se odvětrává. Zároveň tak předejte množení roztočů a plísní.

NÁŠ TIP:

Matrace Golia – Spolehlivý výkon hodný Goliáše. Matrace Golia je speciálně navržena pro nosnost až 180 kg.

Kdy je pravý čas na výměnu matrace?

Žádná matrace není nesmrtelná, ani ta nejdražší na trhu. Životnost matrace je mezi 7 až 10 lety. I přestože se vám může na pohled jevit dobře, je z hygienického hlediska čas se s ní rozloučit. Výměnu zvažte i dříve, pokud cítíte, že je matrace opotřebená a spí se vám na ní nepohodlně a jste přes den unavení.

U výběru matrace nezapomínejte na správný rošt. Raději se s námi poraďte, zda jste vybrali správnou kombinaci.

Banner