Jsme Váš spokojený spánek

Může smartphone za nedostatek spánku?

I ve vaší práci byste našli jen pár jedinců s tlačítkovým mobilem? U nás tomu není jinak, a proto jsme si prověřili, jaký má smartphone vliv na kvalitu spánku.

Pravdou je, že si bez chytrého telefonu mnoho lidí nedokáže představit svůj běžný den. Nenásilným způsobem se stal ¨kámošem do kapsy¨. Pomáhá nám s pracovními úkoly, připomíná jinak zapomenutelné, udržuje nám přehled o ostatních, vyhledá potřebné informace a mnoho dalšího.

Statistika nuda je, anebo ne?

Výhody všichni známe, ale jaký dopad může mít masivní využívání této technologie na spánek? Podle Českého statického úřadu vlastní mobilní telefon 96,9 % obyvatel České republiky, z toho 69,6 % má smartphone. Odhaduje se, že 68 % majitelů odkládá svůj mobil na noční stolek, když spí!

VĚDCI Z VÝZKUMNÉ UNIVERZITY V SAN FRANCISKU V KALIFORNII TVRDÍ, ŽE POUŽÍVÁNÍ SMARTPHONE HODINU PŘED SPANÍM JE JEDNA Z PŘÍČIN PROBLÉMŮ SE SPANÍM.

Modré světlo nám nedá spát.

Lidské tělo vytváří ve tmě hormon zvaný melatonin. Ten řídí naše biologické hodiny a mimo jiné ovlivňuje spánek. Podle odborníků vadí nejen to, že brouzdáme po internetu pozdě do noci, ale i blikání světla při nabíjení či notifikacích! Proto je doporučováno přístroj přepnout na režim nerušit, nebo vypnout příjem dat. Ovšem i přesto bude vyzařovat elektromagnetické vlny, které mohou spánek narušit.  

Vypnutí telefonu krátce před ulehnutím do postele nestačí. Jeho užíváním jsme vystavování modrému světlu, které potlačuje vylučování melatoninu a zvyšuje tím bdělost. Modré světlo ovlivňuje naši pozornost i náladu. Může nás nabudit a podpořit tak pracovní výkon. Například zlepšení pozornosti po vystavení se modrému světlu může přetrvávat i do druhého dne. V důsledku působení modrého světla může docházet k pomalejšímu nástupu spánku, probouzení v průběhu noci, a dokonce ke kratšímu spánku.

Jak předejít problémům se spaním?

Na základě výzkumů je doporučována příprava na kvalitní spánek 90 minut. Po tuto dobu bychom neměli být vystaveni modrému světlu, aby měl mozek prostor si uvědomit, že již není den a mohl tak začít produkovat melatonin.

Ahorn radí vypnout telefon, zapnout uklidňující hudbu, otevřít knihu a odpočinout si před spánkem. Skvělým pomocníkem jsou naše motorové rošty, které můžete polohovat podle toho, jestli chcete relaxovat, nebo spát.

CITACE:

1.      BRABCOVÁ, Apolena. Vliv elektronických zařízení na lidský spánek. Praha, 2017. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce PhDr. Markéta Habermannová, Ph.D.

2.      As Smartphone Use Increases, So Does Lack of Sleep [online]. 2016 [cit. 2020-10-11]. Dostupné z: https://www.ucsf.edu/news/2016/11/404886/smartphone-use-increases-so-does-lack-sleep

3.      PROČ NESPAT S MOBILEM. Sleepcentrum [online]. 2017, , 1 [cit. 2020-10-11]. Dostupné z: https://www.sleepcentrum.cz/zajimave-clanky/proc-nespat-s-mobilem/