Vše pro Váš spokojený spánek

Časté dotazy

Jak zvolit správnou velikost postele?

  • Správnou délku postele doporučujeme zvolit podle vaší výšky. Pomůckou pro určení ideální délky postele by měl být součet vaší tělesné výšky a délky chodidla.

  • Správnou šířku postele vyzkoušejte při poloze na lůžku s mírně pokrčenýma rukama. Ověříte si tak, zda vám tento prostor vyhovuje. Minimální šířku postele doporučujeme 90 cm, pokud vám však prostor ložnice dovolí více, dopřejte si větší pohodlí.

Jak vybrat vhodný podklad pod matraci?

První podmínkou pro zdravý a příjemný spánek je kvalitní lůžko, které se přizpůsobí anatomickému tvaru těla a při ležení podepírá páteř ve všech polohách v přirozeném tvaru.

  • Pokud je postel příliš tvrdá, tělo se snaží přizpůsobit lůžku a dochází k nepřirozenému tlaku na páteř.

  • Na příliš měkkém lůžku se tělo během spánku příliš zaboří do podložky, svaly jsou napnuté nebo stlačené a páteř je nepřirozeně prohnutá.

  • Správným řešením jsou pružné postelové rošty. Jsou rozděleny do takzvaných anatomických zón, respektujících stavbu lidského těla.

Jaké výhody má pružný postelový rošt?

Rošt s pružnými lamelami nebo s bodovým pružením poskytne potřebné zpevnění anebo naopak změkčení v různých částech lůžka. Tím zůstane páteř ve své přirozené poloze jak při spaní na zádech, tak i na boku. Pružná podložka dokáže přesně kopírovat tlak lidského těla na matraci, netlačí na klouby a nenutí spáče se často otáčet nebo se probouzet s pocitem ztuhlých svalů.

Jaké výhody má postelový rošt s možností polohování?

Polohovací rošt umožňuje více pohodlí v posteli. Pokud si v posteli rádi čtete, bolí vás záda nebo máte problémy s otoky nohou po celodenní námaze v práci, polohovací rošty vám poskytnou potřebné pohodlí a úlevu. Rošt může být v provedení s ručním polohováním nebo motorový.

Jakou zátěž vydrží postelový rošt s lamelami?

Každý člověk je jiný a má i jiné nároky na nosnost roštu. Navíc i během krátkého období se může tělesná hmotnost výrazněji změnit (těhotenství, dlouhodobé upoutání na lůžko...). Běžná nosnost u roštů s minimálním počtem 28 lamel dovolí zatížení tělem spáče a matrací 120 nebo 130 kg. Pokud jsou však vaše nároky vyšší, zvolte postelový rošt s označením MEGA, který umožní pohodlný a zdravý spánek při zátěži do 160 kg.

Proč je důležitá prodyšnost celé postele?

Během spánku lidské tělo vylučuje dýcháním a pocením vlhkost, která prostupuje do lůžkovin, matrace i roštu. Člověk běžně během jediné noci vyloučí dýcháním a pocením až 0,5 l vody. Lůžko proto musí být konstruováno tak, aby umožnilo co nejlepší proudění vzduchu a „dýchalo" spodem i z bočních stran. Pokud tomu tak není, vlhkost zůstává uvnitř matrace a ta se může stát ideálním prostředím pro množení roztočů nebo vznik plísní.

Lze zabránit usazování prachu v matraci nebo pod lůžkem?

Vnitřní prostor postele patří k ideálnímu prostředí pro zachytávání prachu, který způsobuje dýchací obtíže nebo alergie. Rošt, který má lamely nebo celou konstrukci na povrchu opatřenou fólií, se velmi snadno udržuje a omezí množství zachyceného prachu pod matrací.

Lze vyrobit rošt nebo matraci v nestandardních rozměrech na míru?

Pokud jsou vaše požadavky na délku nebo šířku lůžka odlišné od standardně vyráběných rozměrů, umíme vyrobit rošt i matraci přímo na míru vaší postele. Nemusíte tedy pořizovat celou novou postel, pokud ta stávající stále dobře slouží. Rošt i matraci přímo na míru umíme vyrobit v krátké dodací lhůtě.

Jak poznám, že je matrace proležená?

Že je potřeba vyměnit starou matraci poznáte především podle pocitu vlastního pohodlí. Pokud se vám na matraci už neleží tak dobře jako dříve a ráno se budíte rozlámaní a s pocitem bolesti zad nebo už od pohledu vidíte, že matrace má proležený důlek či nerovný povrch, je pravý čas pořídit si matraci novou.

Mám si koupit tvrdší matraci, aby se neproležela?

Tvrdost matrace rozhodně nemá vliv na její životnost. Například latexové matrace, které patří k měkčím matracím, mají velmi dobrou tvarovou stálost a nedeformují se. Životnost matrace je dána kvalitou používaných materiálů. Doporučujeme volit matrace ze studené, líné pěny nebo latexové.

U matrace je důležité sledovat parametr objemová hmotnost. Tento údaj udává, kolik kg pěny bylo použito na výrobu bloku o objemu 1 m3. Můžeme říci, že čím vyšší je objemová hmotnost, tím je pěna kvalitnější, protože na matraci bylo použito více pěny a s tím je spojena delší životnost.

Jsou latexové matrace z přírodního latexu?

Latexové matrace nejsou z čistě přírodního latexu. Jádro obsahuje 20 % přírodního latexu a 80 % syntetické pěny. Tento podíl přírodního a syntetického latexu je optimální. Takovéto složení dodává jádru vysokou elasticitu, poskytuje tělu optimální podporu, velmi dobře se tvaruje u polohovacích roštů, má dlouhou životnost, výborně odvádí vlhkost a má antibakteriální vlastnosti.

Z hlediska komfortu a životnosti je matrace ze 100 % přírodního latexu srovnatelné s matrací se syntetickým latexem. Hlavní výhodou matrace s příměsí syntetického latexu je její cenová dostupnost a s matrací se snadněji manipuluje, protože je lehčí.

Matrace ze 100 % přírodního latexu je více elastická, a proto je doporučována osobám s vážnými problémy páteře. Ve většině případů je však matrace s příměsí syntetického latexu dostačující. Přírodní latex je velmi měkký a nabízí spaní jako v bavlnce i osobám s hmotností nad 100 Kg. Čistě přírodní latex rychle oxiduje a matrace zežloutne.

Matrace ze 100 % přírodního latexu jsou obecně žádané spotřebiteli, kteří chtějí žít v souladu s přírodou.

Je latex škodlivý?

Latex škodlivý není.

Slyšela jsem, že latex se po několika letech začne drolit a rozpadne se.

Pokud je latexové jádro chráněno potahem určeném pro matrace, nezačne se drolit ani rozpadat. Latexová matrace se nesmí vystavovat slunečnímu záření ani v potahu. Latex je velmi choulostivý na vysokou teplotu. Pokud bude matrace uložena ve správných podmínkách a na lamelovém roštu, nemusíte se bát, že by matrace změnila svoje vlastnosti a začala drolit.

Životnost latexového jádra je 10 – 20 let, ale z hygienických důvodů doporučujeme matraci měnit po 7 – 10 letech.

Kdy přestane být líná pěna funkční?

Životnost líné pěny se pohybuje stejně jako u ostatních pěn v rozmezí 5 – 10 let.

Funkčnost líné pěny závisí na prostředí, ve kterém se líná pěna nachází. Pokud je matrace uložena ve velmi vlhkém prostředí nebo se při spánku nadměrně potíte, může to mít negativní vliv na vlastnosti líné pěny.

Na co se u matrací vztahuje záruka 5 let?

  • Záruka se vztahuje na jádro i potah matrace.

  • Záruka pokrývá výrobní vady a vady materiálu.