Jsme Váš spokojený spánek

Rady pro dobré spaní

Základní, a přitom nejdůležitější způsob regenerace, bez kterého lidské tělo nemůže přirozeně fungovat, je spánek. Během spánku, kterým bychom v ideálním případě mohli strávit až třetinu života, sbírá tělo síly na další den. Jednotlivé orgány mají během spánku čas na odpočinek a relaxují, stejně jako se uvolňují klouby a svaly. Dopřát si dobré spaní není jen tak, o jeho kvalitu musíme pečovat. V dnešní době se často ke spánku stavíme jako k něčemu, co musí počkat. Proč? Protože toho musíme víc stihnout nebo zažít víc zajímavých věcí… Přitom odpírání si spánku otupuje mozek a kazí radost ze života.

Poruchami spánku trpí podle odborníků až čtyřicet procent populace. Některé jsou způsobené jenom tím, že nejsme ochotni se o svůj klidný spánek dostatečně starat. Přitom pro to, aby nám spánek přinesl potřebné osvěžení a energii, stačí mít jen dobrou vůli a udělat si na něj čas.

Kvalitní spánek a stejně tak vhodné prostředí, které nám ho umožňuje, jsou základem zdravého životního stylu. Jak se vyspíme, určují zejména dva faktory: správné vybavení ložnice a spánková hygiena.

Desatero zdravého spaní

  1. Pouze matrace nestačí! Správná matrace je nejdůležitějším prvkem celého lůžka, k pohodlnému a bezbolestnému spaní přispívá z 60 %. Nepostradatelným doplňkem matrace je lamelový rošt, který ovlivňuje kvalitu spánku z 25 % a prodlužuje životnost matrace. Z dalších 15 % působí na hodnotu spánku polštář a jiné doplňky.

  2. Investice do zdraví – vyměňte starou matraci. Pořiďte si novou matraci po 7 – 10 letech. Při výběru zohledněte pohlaví, věk a váhu. Obecně platí, čím vyšší váha, tím tužší matrace. S ohledem na vaše klouby s přibývajícím věkem volte měkčí matraci.

  3. Trápí vás bolesti zad a kloubů? Ideální volba pro vás je matrace s vrstvou líné pěny. Líná pěna nevytváří tlak na citlivá místa a mimořádně se přizpůsobí tělu.

  4. Máte s partnerem odlišné představy o tuhosti lůžka? Řešením jsou partnerské matrace, kdy pouhým přetočením matrace si vyberete tuhost, která vyhovuje vašim potřebám.

  5. Dopřejte si dostatek prostoru. Získejte matraci přímo na míru.

    • Optimální výška matrace – o 20 až 30 cm delší než tělo spáče

    • Optimální šířka matrace – pro 1 spáče minimálně 90 cm, u dvoulůžka nejméně 160 cm.

  6. Matrace nad polohovací rošt? Optimální volbou jsou latexové matrace, které se vyznačují extrémní pružností a tvarovou stálostí materiálu, proto nedojde k jejich deformaci ani při polohování.

  7. Postel musí dýchat! Každé lůžko musí být vzdušné, aby se nevytvářelo prostředí pro výskyt roztočů, bakterií a plísní, které negativně ovlivňuje zdravotní stav. Matraci doplňte vhodným lamelovým roštem, který umožňuje proudění vzduchu napříč celou postelí.

  8. Trpíte alergiemi? Nutností je velmi prodyšný materiál, vyhněte se lepeným matracím. Vyberte si snímatelný a pratelný potah matrace s antibakteriální úpravou.

  9. Starosti do ložnice nepatří. Stres a práce jsou největší příčiny nespavosti, proto je zanechte za dveřmi ložnice a dopřejte si před spaním uvolnění mysli například poslechem relaxační hudby.

  10. Aby měl spánek správné osvěžující účinky, minimalizujte v ložnici světlo, hluk a další rušivé faktory, na noc nejezte, ani příliš nepijte.

A víte také, že:

  • vědci dokázali, že spánek je nutný k ukládání informací a pamatování si naučené látky,

  • spánek má také velký vliv na metabolismus. Lidé, co dobře spí, většinou nemají potíže s nadváhou, vysokou hladinou cholesterolu, tlakem a cukrovkou,

  • odborníci také zjistili, že pro naše zdraví je důležitá délka spánku. Lidé, kteří spí méně než sedm hodin denně, mají podle nich větší pravděpodobnost nachlazení,

  • špatný spánek může být jedním z projevů deprese.

Doporučení odborníka

Dobrý spánek na kvalitním lůžku má zásadní význam pro regeneraci tělesných a duševních sil. Plutarchos uvádí, že odpočinek je kořením práce. Jelikož spánkem trávíme zhruba 1/3 života, nemělo by se na pořízení lůžka šetřit. Kvalitní lůžko s moderním roštem a matrací je nutno konstruovat individuálně, tedy na míru každému jednotlivci a brát na zřetel věk, pohlaví, výšku a hmotnost těla.

Doc. MUDr. Ivan Müller, CSc., docent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Ortopedické kliniky FN v Brně, ortopéd a konzultant Kliniky funkční diagnostiky a rehabilitace FN U sv. Anny v Brně.